Producent
Cena
-
od
do
Filtry przeciwpyłowe, pochłaniacze gazowe i filtropochłaniacze kombinowane z mocowaniem do masek i półmasek Sundstrom.
Firma Sundström Safety oferuje szeroką gamę pochłaniaczy gazowych, filtrów cząstek stałych oraz filtrów łączonych. Przed przystąpieniem do pracy należy dobrać element filtrujący odpowiedni do charakteru i środowiska pracy.
FILTRY CZĄSTEK STAŁYCH
Przeznaczone do półmasek i masek pełnotwarzowych filtry przeciwpyłowe dzieli się na trzy klasy w zależności od poziomu wydajności wychwytywania pyłu. Oznakowane są zawsze kolorem białym oraz literą P.
Wysoce wydajny filtr Sundstrom SR 510 P3 R chroni przed wszystkimi rodzajami cząsteczek takimi jak pył, opary, mgła, aerozol, azbest, a nawet bakterie, wirusy i pyły radioaktywne. Produkowany jest w najwyższej klasie P3, w której zawierają się klasy niższe: klasa P1 i P2. Filtr cząstek stałych oznaczony jest również literą "R", co oznacza, że jest wielokrotnego użytku. Należy go jednak wymienić, gdy wzrośnie opór podczas oddychania. Filtr cząstek stałych chroni jedynie przed działaniem cząsteczek, nie chroni przed oparami gazów.
POCHŁANIACZE GAZOWE
Przeznaczone do półmasek i masek całotwarzowych dzieli się na trzy klasy w zależności od pojemności i stężenia testowego (1, 2 lub 3). Oznaczone są kolorami oraz literami, które informują o tym, przed jakimi oparami chronią.
A - gazy i opary organiczne o temperaturze A wrzenia powyżej 65oC, np. benzyna, lakiernicza, toluen, styren i ksylen
B - gazy i opary nieorganiczne, np. chlor, cyjanowodór i siarkowodór
E - gazy i opary kwaśne, np. dwutlenek siarki i kwas mrówkowy
K - amoniak i niektóre aminy
AX - gazy i opary organiczne o niskiej temperaturze wrzenia wynoszącej mniej niż 65oC, np. aceton, metanol oraz dichlorometan
HG - rtęć
Pochłaniacz gazowy chroni wyłącznie przed działaniem gazów. Podane oznakowanie literowe jest uniwersalne i stosowane przez wszystkich producentów.
FILTRY KOMBINOWANE
Z kombinacji filtrów i pochłaniaczy należy korzystać w sytuacjach, w których obecne są zarówno gazy/opary, jak i cząstki stałe, np. podczas korzystania z myjki ciśnieniowej, malowania natryskowego, ogrzewania substancji lub kondensacji gazów. Pochłaniacz gazowy można łatwo połączyć z filtrem cząstek stałych, zapewniając ochronę przed obydwoma czynnikami. Należy wybrać odpowiedni pochłaniacz gazowy i połączyć go z filtrem cząstek stałych, ściskając je razem bądź skorzystać z kombinowanego pochłaniacza gazowego i filtra cząstek stałych.
Filtry przeciwpyłowe, pochłaniacze gazowe i filtry kombinowane Sundstrom można wyposażyć w dodatkowy adapter o symbolu SR 280-3, który pozwala na ich połączenie z maską lub półmaską z gwintem RD 40 x 1/7" zgodną z EN 148-1.