Producent
Cena
-
od
do
Szelki bezpieczeństwa firmy Protekt. W ofercie pełen katalog produktów Protekt, które zamawiamy pod konkretne zapotrzebowanie naszych Klientów. Zapraszamy do kontaktu.
Szelki asekuracyjne powinny być podstawową częścią wyposażenia pracowników wykonujących roboty na wysokości. Właściwie założona uprząż bezpieczeństwa BHP chroni bowiem przed upadkiem, a co za tym idzie utratą zdrowia lub nawet życia. Szelki budowlane powinny zatem być obowiązkową częścią wyposażenia wielu pracowników. Co warto jeszcze o nich wiedzieć?
Jakie są rodzaje szelek ochronnych?
Szelki BHP są spotykane w różnego rodzaju pracach: konstrukcyjnych, naprawczych oraz konserwacyjnych. Różnego rodzaju uprzęże powinny być dostosowane do typu prac. Szelki zabezpieczające do pracy na wysokości to dość ogólna nazwa, która może obejmować sprzęt do pracy przy wycince drzew, myciu szyb czy na przykład budowie mostów oraz estakad. Szelki zabezpieczające na dach oraz inne wysokie konstrukcje powinny być odpowiednio skonstruowane.
Na co zwrócić uwagę wybierając szelki BHP?
Szelki zabezpieczające na dach oraz do innej pracy na wysokości powinny przede wszystkim zapewniać stabilne i bezpieczne oparcie dla wszystkich pracowników. Nie mogą być zbyt luźne ani zbyt ciasne, gdyż mogą nie działać poprawnie lub zwyczajnie krępować ruchy. Uprząż BHP powinna mieć także odblaski, które sprawią, że użytkownik będzie się odznaczał i nie ulegnie wypadkowi. Oprócz tego szelki asekuracyjne muszą posiadać wytrzymałe uchwyty oraz liny do przypięcia.
Jakie akcesoria dodatkowe powinny mieć szelki bezpieczeństwa BHP?
Szelki zabezpieczające do pracy na wysokości zawsze lepiej wybrać z opcją regulacji. Umożliwią one pracownikom dopasowanie wszystkich parametrów do wzrostu oraz budowy ciała. Powinno się także skonsultować z nimi rozmiar, gdyż ten uniwersalny może okazać się nie najlepiej dopasowany. Uprząż bezpieczeństwa BHP może być też wyposażona w dodatkowe zaczepy i klamry, dzięki którym zapewni jeszcze większe bezpieczeństwo na wysokości. Stabilność oraz odpowiednią pozycję zapewni zaś właściwy pas biodrowy.
Jakie normy powinna spełniać uprząż BHP?
Aby spełniała swoje zadanie, uprząż asekuracja BHP musi spełniać określone normy. W Europie są to trzy przepisy. Pierwszy, PN-EN 363 określa szelki budowlane jako środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości w kontekście systemów powstrzymywania spadania. Drugi, PN-EN 361, określa szelki bezpieczeństwa, zaś trzeci, czyli PN-EN 358 określa szelki odblaskowe BHP jako sprzęt ustalający pozycję podczas pracy.
Jak dopasować rozmiar uprzęży asekuracyjnej BHP?
Szelki odblaskowe BHP powinny być przede wszystkim dopasowane pod kątem rozmiaru. Muszą one przylegać do ciała, ale jednocześnie nie mogą być zbyt ciasne. Szelki ochronne zazwyczaj posiadają pasy do samodzielnej regulacji, które umożliwiają dopasowanie do każdej osoby. Źle dobrany sprzęt nie spełni swojego zadania i może przyczynić się do groźnych wypadków w miejscu pracy.
Szelki bezpieczeństwa BHP to bardzo ważny element w każdej pracy. W naszym sklepie kupisz te oraz inne elementy środków ochrony osobistej, zapewniając swoim pracownikom bezpieczne warunki pracy.
Sprawdź również: koszulki robocze, kombinezony ochronne, nauszniki ochronne.