Opcje przeglądania
Producenci

Myjki i prysznice ratunkowe (natryski bezpieczeństwa)

Myjki i prysznice ratunkowe Hughes Safety Showers. Urządzenia przenośne i stacjonarne, do stosowania wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych (prysznice mrozoodporne). Oczomyjki i prysznice ratunkowe ze zbiornikiem na wodę (urządzenia zasobnikowe) oraz prysznice i namioty dekontaminacyjne służące do odkażania osób poszkodowanych.

Grawitacyjna oczomyjka 38 l OPTIWASH Grawitacyjna oczomyjka 38 l OPTIWASH
Cena: 3 000,00 zł (netto: 2 439,02 zł )
szt.
zobacz więcej
Mobilny prysznic ratunkowy STD-MH-P-1200 Mobilny prysznic ratunkowy STD-MH-P-1200
Cena: 79 900,00 zł (netto: 64 959,35 zł )
zestaw
zobacz więcej
Ogrzewana szafka do oczomyjki STD-68G Ogrzewana szafka do oczomyjki STD-68G
Cena: 4 000,00 zł (netto: 3 252,03 zł )
szt.
zobacz więcej
Płyn do dekontaminacji PLUM BodyNeutrAll 100 ml Płyn do dekontaminacji PLUM BodyNeutrAll 100 ml
Producent: PLUM
Cena: 149,00 zł (netto: 137,96 zł )
szt.
zobacz więcej
Prysznic do dekontaminacji PLUM BodyNeutrAll 5 l Prysznic do dekontaminacji PLUM BodyNeutrAll 5 l
Producent: PLUM
Cena: 5 190,00 zł (netto: 4 805,56 zł )
szt.
zobacz więcej
Przenośny prysznic ratunkowy STD-40K Przenośny prysznic ratunkowy STD-40K
Cena: 15 000,00 zł (netto: 12 195,12 zł )
szt.
zobacz więcej
Spray do dekontaminacji PLUM BodyNeutrAll 600 ml Spray do dekontaminacji PLUM BodyNeutrAll 600 ml
Producent: PLUM
Cena: 899,00 zł (netto: 832,41 zł )
szt.
zobacz więcej
Stacja PLUM iBox 1 DUO: 1x1000 ml Eyewash Stacja PLUM iBox 1 DUO: 1x1000 ml Eyewash
Producent: PLUM
Cena: 250,30 zł (netto: 231,76 zł )
szt.
zobacz więcej
Stacja PLUM iBox 1: 1x500 ml Eyewash Stacja PLUM iBox 1: 1x500 ml Eyewash
Producent: PLUM
Cena: 189,00 zł (netto: 175,00 zł )
szt.
zobacz więcej
Stacja PLUM iBox 2 DUO: 2x1000 ml Eyewash Stacja PLUM iBox 2 DUO: 2x1000 ml Eyewash
Producent: PLUM
Cena: 359,10 zł (netto: 332,50 zł )
szt.
zobacz więcej
Stacja PLUM iBox 2 zamykana 2 x 500 ml Stacja PLUM iBox 2 zamykana 2 x 500 ml
Producent: PLUM
Cena: 262,50 zł (netto: 243,06 zł )
zestaw
zobacz więcej

Większości osób ochrona pracowników kojarzy się przede wszystkim z kaskami bezpieczeństwa, okularami czy nausznikami. To jednak niejedyne elementy, jakie powinny znaleźć się w miejscach pracy. W wielu z nich powinny być zainstalowane prysznice ratunkowe. Czym się one charakteryzują i jakie normy powinny spełniać?

Co to są prysznice ratunkowe?

Prysznic, jak sama nazwa wskazuje, pozwala spłukać wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz zanieczyszczenia. Znajduje się w praktycznie każdym domu, choć czasem można go spotkać również w pracy. Służy wówczas do zmywania substancji mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia. Mogą okazać się konieczne w sytuacji, gdy jakaś osoba zostanie oblana szkodliwą substancją lub wtedy, gdy trzeba umyć kombinezon ochronny. Natrysk bezpieczeństwa może też zgasić ogień na płonącym ubraniu.

Gdzie powinny się pojawić natryski ratunkowe (natryski bezpieczeństwa)?

Nakaz postawienia specjalnego natrysku reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej z dnia 26 wrześnie 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Precyzuje ono m.in. to, że natrysk bezpieczeństwa powinien znaleźć się w pomieszczeniu, gdzie odbywa się praca z kwasami oraz innymi substancjami żrącymi. Również praca z ogniem wymaga instalacji miejsca natrysku bezpieczeństwa.

Czy prysznic ratunkowy można zastąpić tym zwykłym?

Specjalna konstrukcja prysznica ratunkowego umożliwia szybkie i efektywne zmycie szkodliwej substancji lub ugaszenie ognia. Niektóre z nich mają także dodatkowe funkcje, na przykład mycie wyłącznie oczu (oczomyjka). Z tego powodu jako jedyne nadają się do zainstalowania w miejscu pracy. Wszelkiego rodzaju natryski używane w domach nie zapewniają takiej ochrony i mogą okazać się bezużyteczne.

W jakim miejscu ustawić prysznic ratunkowy?

Nawet najlepszy prysznic ratunkowy nie spełni swojego zadania, gdy będzie ustawiony w nieodpowiednim miejscu. Przyjmuje się, że z miejsca narażonego na zagrożenie do usytuowania natrysku powinno się dać dojść w ciągu 10 sekund. Pamiętaj jednak, że im szybciej, tym lepiej. Prysznic ratunkowy powinien także stać tam, gdzie każdy będzie go widział i mógł z niego skorzystać. Nie może zatem być zastawiony innym sprzętem i musi być odpowiednio oznakowany za pomocą specjalnych znaków.

Pamiętaj o regularnej konserwacji prysznica!

Wszelkiego rodzaju natryski bezpieczeństwa w miejscu pracy muszą być często kontrolowane. Jeśli mamy do czynienia ze specjalną myjką do oczu, najlepiej jest robić to jak najczęściej, by zmniejszyć ryzyko zakażenia tych części ciała. Należy regularnie sprawdzać działanie natrysku. Niedziałający sprzęt, w którym nie będzie wody, będzie bowiem bezużyteczny. Warto tu pamiętać także o sprawdzeniu jakości wody i w razie potrzeby wymiany elementów zaworów.

Prysznice ratunkowe powinny pojawić się w każdym miejscu, gdzie występują konkretne zagrożenia dla zdrowia pracowników. W naszym sklepie znajdziesz najlepszej jakości sprzęt BHP ze wszystkimi koniecznymi atestami oraz certyfikatami bezpieczeństwa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl